TALI SHAROT jest doktorem psychologii i profesorem nadzwyczajnym neuronauki poznawczej na Wydziale Psychologii Eksperymentalnej University College London. Stworzyła tam laboratorium badawcze Affective Brain Lab i prowadzi interdyscyplinarne badania z zakresu neuronauki, ekonomii behawioralnej i psychologii dotyczące emocji, wywierania wpływu, podejmowania decyzji i optymizmu. Jej celem jest ustalenie, jak emocje determinują nasze przekonania, oczekiwania, wspomnienia, zdolność uczenia się i relacje społeczne. Wykorzystując wiedzę o mechanizmach działania mózgu, szuka sposobów dokonania zmian zachowań na takie, które poprawiają nasz dobrostan.
Jej słynne odkrycie neuronalnych podstaw optymizmu i jego znaczenie dla takich dziedzin, jak zdrowie, finanse, cyberbezpieczeństwo czy polityka, było szeroko komentowane przez media całego świata.
Tali Sharot przedstawiła je w książce The Optimism Bias (Nasz wpływowy i uległy umysł), która stała się głośnym wydarzeniem. „Time” poświęcił jej okładkę, 5 stron i napisał:
„Odkrycie Sharot umożliwia nam lepszą kontrolę nad naszym codziennym funkcjonowaniem”. Książka została uhonorowana nagrodą British Psychological Society. Tali Sharot zaprezentowała jej tezy na konferencji TED (coroczne konferencje naukowe, których celem jest popularyzacja „idei wartych propagowania”; wśród mówców są nobliści, wybitni naukowcy, politycy i biznesmeni). Jej wystąpienie miało na YouTube ponad dwa miliony wyświetleń.
Ale to jeszcze nie wszystko…
Tali Sharot ukończyła ekonomię i psychologię na uniwersytecie w Tel Awiwie i uzyskała stopień doktora na New York University. Wykładała na Harvard University i University of California. Jest członkiem Wellcome Trust, British Academy i Forum of European Philosophy, oraz laureatką nagrody Society for Neuroeconomics Early Career.
Tali Sharot mieszka w Londynie z mężem i dwojgiem dzieci, których wychowanie zainspirowało ją do napisania najnowszej książki Nasz wpływowy i uległy umysł. Jak mózg daje nam siłę wywierania wpływu na innych.
Mądre i wciągające. Wyjątkową wartością książki Tali Sharot jest równowaga między przystępnością i solidnymi podstawami naukowymi. W dzisiejszych czasach „postprawd” jej próby poszerzenia świadomości o pułapkach ludzkiego rozumowania i wskazówki, jak je przezwyciężać, stanowią niezbędny wkład w badania neuronauki i psychologii poznawczej. „Science”
W dobie zalewu informacji łatwo jest uznać, że zimne, twarde fakty mogą spowodować zmianę naszych opinii. „Nie tak szybko” – sprzeciwia się neurobiolog Tali Sharot. W swojej nowej książce Nasz wpływowy i uległy umysł zgłębia, jak emocje przeważają nad rozumem przy podejmowaniu przez nas decyzji. „Time Magazine”
Tali Sharot błyskotliwie rozkłada na czynniki pierwsze naukę o wywieraniu wpływu, oferując przewodnik nie tylko, jak wpływać na innych, ale i jak powstrzymać innych przed wpływaniem na nas. Michael Norton, Harvard Business School
Wizjonerstwo naukowca, a lekkość i wdzięk utalentowanej pisarki. Tali Sharot demaskuje tajniki wywierania wpływu: jak ludzie kształtują i zmieniają swoje opinie i dlaczego.
David Eagleman, Stanford University
Fascynująca, przystępna podstawa wiedzy o tym, czego najnowsze badania uczą nas o sztuce perswazji. Temat jakże ważny w obecnej, pełnej konfliktów atmosferze politycznej (...). Tali Sharot ma dar przekazywania motywujących treści, czytelnych i łatwych w odbiorze dla osób spoza środowiska naukowego. Jej tekst to wzorcowa klarowność i dynamiczność. Czytelnicy będą skrzętnie notować wskazówki Sharot, aby wcielić je w życie we wszystkich dziedzinach: od pracy przez wychowywanie dzieci po dyskusje na Facebooku.
„Publishers Weekly”
W świecie fake newsów profesor neuronauki wyjaśnia, co przekonuje ludzi, a co nie. „Scientific American Mind”
Ta książka to nie tylko podstawa wiedzy o perswazji; ma o wiele większą wartość. Wyjaśnia, dlaczego tak wiele naszych najszczerszych prób zmiany sposobu myślenia innych może mieć odwrotny skutek. Rory Sutherland, wiceprezes Ogilvy & Mather